ANASAYFA    |    BİLGİ EDİNME    |    İLETİŞİM    

 
15:44   BAŞKAN SARI TİCARİ ARAÇ SÜRÜCÜLERİNİ KIŞ LASTİĞİ KONUSUNDA UYARDI…    15:40       12:30   BAŞKAN VEYSEL SARI ’DAN LÜTFİ ELVAN’A KUTLAMA     12:24   BAŞKAN VEYSEL SARI: “ÖNCELİKLİ İŞİMİZ, MERSİN HALKININ VE TAKSİCİ ESNAFIMIZIN SAĞLIĞINI KORUMAKTIR.    15:59       17:43   .    07:16       10:05   DUYURU…    09:15   DOĞRU PARTİ MERSİN İL BAŞKANI MUHSİN BAYAR BAŞKAN VEYSEL SARI’YI ZİYARET ETTİ.     13:21    BAŞKAN SARI’DAN SÜRÜCÜLERE UYARI;    10:21   BAŞKAN VEYSEL SARI HER FIRSATTA TAKSİCİLERLE BİRLİKTE…    11:22   TÜRKİYE ŞOFÖRLER VE OTOMOBİLCİLER FEDERASYONUNDAN...    10:05       10:49   TŞOF, DIĞER ESNAFA VERILEN DESTEĞIN ŞOFÖR ESNAFıNA DA VERILMESINI ISTIYOR    11:48   * MERSİN MARİNA VE FORM AVM TAKSİ ESNAFI DURAKLARININ RUHSATLARINA TAHSİSİNİ İSTİYOR…    13:08   MERSİN ŞOFÖRLER ODASI HER HAFTA 1200 TAKSİYİ İLAÇLIYOR.    11:15       10:25       11:59       16:49   BAŞKAN VEYSEL SARI 15 TEMMUZ MESAJI YAYINLADI   

 
BAŞKAN SARI’DAN SÜRÜCÜLERE ÇOCUK VE SEYAHAT UYARISI
 

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi ve Mersin Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Veysel Sarı ilk ve orta öğretimde 3 ay süreli yıl sonu tatilinin başladığını ve çocukların sokakta olacaklarını hatırlatarak sürücülere “çocuklara dikkat” uyarısında bulundu.

 

Tarih : 20 Haziran 2019 Perşembe 09:13

Başkan Sarı’nın istatistiki verilere dayalı uyarıları şöyle:

 

Türkiye çocukların ölümüyle sonuçlanan trafik kazalarında ABD, Japonya ve 15 Avrupa ülkesi arasında birinci sıradadır.

Türkiye’de meydana gelen ve ölümle sonuçlanan çocuk kazalarının en çok yaşandığı yerler ise kırsal kesimlerde ve yaz mevsimleridir.

Ölümle sonuçlanan bu kazalar ise özellikle çocukların sokakta oyunda oldukları 14:00 -18:00 saatleri arasında (öğleden sonra) meydana geldiği de saptanmıştır.

Yine, uzmanlarca yapılan araştırmalara göre:

Büyüklerin neden olduğu çocuk kazaları, çocukların yaygın özelliklerinin bilinmemesinden kaynaklandığı yadsınamaz bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu, çocuk özelliklerini bilmemek sürücü bilgisizliğiyle de birleşince, maalesef büyük acılar yaşadığımız kazaları meydana getirmektedir.

 

Unutulmaması gerekenler ise şunlardır.

 

“Çocuklar fiziksel ve zihinsel gelişimini henüz tamamlayamamış ve tüm dikkatimizi üstlerinde yoğunlaştırmak zorunda olduğumuz en değerli varlıklarımızdır” diyen başkan Veysel Sarı’nın bu konuda da dikkat çektiği önemli diğer konular ise şunlar.

 

Çocuk, meydan gelecek trafik kazalarına karşı, fizik ve ruh yapılarının özelliği itibari ile büyüklere oranla daha az duyarlıdırlar.

Örneğin, trafikteki kural hatalarını, yetişkin bir kişiye oranla daha az veya daha geç fark eder. Aynı şekilde sesin geldiği yeri tespit etmede ve trafik işaretlerinin anlamlarını bilmede güçlük çekebilirler. Şoförün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi halinde araçtan uzaklaşmak için koşarak kaçması yetişkin birisine oranla daha zayıftır. En vahimi ise, çocuklar oyun esnasında tüm dikkatlerini oyuna verdiğinden tehlikenin farkında bile olmayabilirler” dedi.

 

BAŞKAN SARI SEYEHATE ÇIKACAK OLANLARIDA UYARDI

 

“Kazaları araçlar değil, sürücüleri yapar” sözünü bir kez daha hatırlatan başkan Veysel Sarı, Seyahate çıkacak sürücülere ise şu önerilerde bulundu.

“Maalesef ülkemizde meydana kelen kazaların %89,3 sürücü hatalarından kaynaklanmaktadır.

Her yıl binlerce insanımızın yaşamını yitirmesi, binlercesini de sakat kalması kurallara uymayan bu oran içindeki sürücüler yüzündendir. Üzülerek ifade ediyorum.

Ne yazıktır ki, Yüzde 89.3’lük bu oranla ülkemiz diğer ülkeler arasında birinci sırada yer almaktadır.

Bu nedenle, okulların kapanması ile başlayan tatil mevsimi nedeniyle seyahate çıkmadan önce mutlaka aracınızı güvendiğiniz yerlerde bakımını yaptırdıktan sonra uykunuzu alarak yola çıkınız. Emniyet kemeri kullanılmasına mutlaka uyunuz. Alkollü araç kullanmayınız. Tecrübesiz kişilere direksiyon teslim etmeyiniz. Seyir halindeyken cep telefonu ile görüşme yapmayınız. En önemlilerinden birisi de ; uzun yolculuklarda 2-3 saat’te bir mola vererek 20-25 dakika dinlenmelisiniz” diyerek sözlerini şu bilgileri aktararak sonlandırdı ;

” Tüm trafik kazalarının başlıca nedeninin hız olduğu ve %5’lik bir hız artışının da ölümlü kazaları %5 arttırdığı gerçeğini de Lütfen unutmayalım”. 

   
Paylaş :
Etiketler :  İÇERİK ARA
 
  


VİDEO TANITIMHAVA DURUMU

..


KARAYOLLARI DURUMUGÜNLÜK GAZETELER   
     
 
Mersin
Kamyoncular, Kamyonetçİler, Otobüsçüler,
Otomobİlcİler ve Şoförler Esnaf Odası
Resmi Web Sitesi


Adres :
Barış Mahallesi, Bahçeler Cad. 4530 Sok. No:2 33010 Akdeniz/MERSİN

Telefon :
0 324 337 33 66 | Fax : 0 324 337 34 31

E-Mail :
bilgi@mersinsoforlerodasi.org.tr

Web :
www.mersinsoforlerodasi.org.tr

 

  Mersin Şoförler ve Otomobilciler Odası | Resmi Web Sitesi | mersinsoforlerodasi.org.tr Copyright © 2017-2019 Tüm hakları saklıdır. URA MEDYA